Jogszabályok, ÁSZF
ÁSZF
ÁLTALÁNOS SZERZŐDÉSI FELTÉTELEK (továbbiakban ÁSZF)
a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételét érintő feltételekről
A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás a közszolgáltatás körébe tartozó hulladék átvételét,
gyűjtését, elszállítását, kezelését, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatással érintett hulladékgazdálkodási létesítmények, illetve vagyontárgyak fenntartását, üzemeltetését biztosító, kötelező jelleggel igénybe veendő szolgáltatás. A szolgáltatással érintett ingatlan tulajdonosa vagy az ingatlan használója (a továbbiakban ingatlanhasználó) köteles a rendszeres hulladékgazdálkodási közszolgáltatást igénybe venni és annak díját megfizetni. Az érintett ingatlan időszakos használata nem jelent mentességet a közszolgáltatás igénybevételi kötelezettség alól, azonban az ingatlanhasználó – amennyiben a hatályos önkormányzati rendelet arra lehetőséget ad – kérheti a közszolgáltatótól a szolgáltatás szüneteltetését az előírások betartásával. A mindenkori szolgáltatás díját az ingatlanhasználó az NHKV Zrt. (továbbiakban Koordináló szerv) által, utólagosan, negyedévente kiállított számla ellenében a számlán feltüntetett fizetési határidőn belül egyenlíti ki. A Koordináló szerv, mint a 2016. április 1-jétől teljesített hulladékgazdálkodási közszolgáltatás után kiszámlázandó díj jogosultja, illetve a közszolgáltatásba vont hulladék tulajdonosa a közszolgáltatók által szolgáltatott adatok alapján teljesíti számlázási és beszedési feladatait. Számlareklamáció esetén, amennyiben a kifogás a közszolgáltatásra (ürítések száma, hulladékgyűjtő méret, egységár, címek stb.) vonatkozik, úgy tájékoztatást a közszolgáltató ügyfélszolgálata biztosít, mind a határidők, mind a válasz formája tekintetében a Fogyasztóvédelmi Törvény (továbbiakban Fgytv.) előírásainak megfelelően.
1. A közszolgáltató kötelezettségei: A közszolgáltató az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről szóló törvény szerint minősített nonprofit gazdasági társaság, amely a települési önkormányzattal kötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés alapján látja el feladatát. A közszolgáltató a tevékenységét az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Tervben előírtaknak megfelelően köteles ellátni, amelyet a Koordináló szerv ellenőriz, és erről megfelelőségi véleményt állít ki. A közszolgáltató köteles a szolgáltatást a hatályos helyi önkormányzati rendeletben meghatározott időpontban megkezdeni és befejezni. A hulladék szállítási napok megváltoztatásának jogát a közszolgáltató fenntartja. Ha a szolgáltatás vis maior esetekben, vagy a közszolgáltató hibájából elmarad, az ingatlanhoz tartozó következő ürítési alkalommal a kimaradt hulladékgyűjtés során felhalmozódott hulladék térítésmentesen elszállításra kerül. Ha a gyűjtőedény ürítése az ingatlanhasználó hibájából marad el, akkor a szerződéses edény ürítésére csak az ingatlanhoz tartozó következő szállítási napon kerül sor, a felhalmozódott többlethulladék csak az ügyfélszolgálaton vásárolt cégfelirattal ellátott zsákból valósul meg. A közszolgáltató köteles a szolgáltatást a közegészségügyi és környezetvédelmi előírások betartásával a közszolgáltatási szerződésben leírtaknak megfelelően teljesíteni.
2. Az ingatlanhasználó kötelezettségei: Az ingatlanhasználó az ingatlan birtokosa, tulajdonosa, vagyonkezelője, valamint a társasház és a lakásszövetkezet, aki (amely) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást a törvény szerinti szerződéses jogviszony keretében kötelező jelleggel igénybe veszi és akinek (amelynek) a közszolgáltató rendszeres időközönként rendelkezésére áll. Az ingatlanhasználó a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásához szükséges feltételeket a közszolgáltató részére biztosítja, és a közszolgáltatást igénybe veszi a hatályos jogi szabályozásokban foglaltak alapján. Az ingatlanhasználó köteles bejelenteni a közszolgáltatónak bármely, „Adategyeztető lap közszolgáltatás igénybevételéhez” dokumentumban megjelölt szolgáltatási körülmény megváltozását. Az ingatlanhasználó köteles bejelenteni a közszolgáltatónak a szolgáltatással érintett ingatlan tulajdonjogának átruházását, a szolgáltatási helyről történő elköltözést, illetőleg a szolgáltatás igénybevétele megszűnésének időpontját, benyújtva a szükséges dokumentumokat, a bejelentésre okot adó körülmény bekövetkezésének napjától a hatályos jogi szabályozásoknak megfelelően. A határidőn túli bejelentés vagy a bejelentés elmulasztása esetén a mulasztó ingatlanhasználó felel a szolgáltatási díj megfizetéséért. Az edény ürítésére, használatára vonatkozó változás-bejelentés esetén a szolgáltatási igény változását az ingatlanhasználó írásbeli bejelentése alapján a közszolgáltató az igény beérkezését követően a legközelebbi szállítási alkalomkor köteles a módosítások alapján teljesíteni. Az ingatlanhasználó köteles az „Adategyeztető lap közszolgáltatás igénybevételéhez” megnevezésű nyomtatványon közölt adatok, a mindenkor aktuális és közzétett ÁSZF-ben foglaltak, illetve a hatályos jogszabályok megszegésével a közszolgáltatónak okozott károkat, többletköltségeket megtéríteni.
3. A kötelező közszolgáltatás megvalósítása érdekében az ingatlanhasználónak a hulladék gyűjtésére megfelelő (szabványos, ép, sérüléstől mentes, tisztán tartott) edénnyel kell rendelkeznie a hatályos jogi szabályozásnak megfelelően. A közszolgáltató által alkalmazott technológiához alkalmazkodó, MSZ-EN 840 szabványnak megfelelő gyűjtőedényről az ingatlanhasználó köteles gondoskodni. A nem szabványos hulladékgyűjtő edény, a hulladékgyűjtő járműbe történő gépi ürítésre nem alkalmas. Ezek ürítése munka- és balesetvédelmi okokból sem biztonságos, így elmaradt hulladékszállításért, illetve az edényben, a szabványtól eltérés miatt keletkező esetleges sérülésért közszolgáltató felelősséget nem vállal, azaz kárt nem térít. A gyűjtőedény beszerzése, javítása, pótlása az ingatlanhasználó kötelezettsége. Az ingatlanhasználó a hulladék gyűjtésére használt edény méretének „Adategyeztető lap közszolgáltatás igénybevételéhez” dokumentumban megjelölt edényméretnél nem lehet nagyobb. Az ingatlanhasználó – a többlet hulladék elhelyezésének 5. pontban leírt módját kivéve – csak és kizárólag az edényzet űrtartalmának megfelelő mennyiségű hulladékot helyezhet ki. A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés bevezetésekor a Kaposmenti Hulladékgazdálkodási Program keretein belül, lakossági ügyfelek részére a közszolgáltató térítésmentesen biztosított 1 db szelektív hulladékgyűjtő edényt, mely nem az ingatlanhasználóhoz, hanem az ingatlanhoz tartozik. Tulajdonos váltás esetén a régi tulajdonos köteles a szelektív edényt az ingatlanon hagyni! Új szelektív edény igénylése esetén a hulladékgyűjtő edény (kék színű) beszerzése az ingatlanhasználó feladata. Az ingatlanhasználónak a szelektív hulladék elszállítási igényt a Közszolgáltató felé írásban jeleznie kell. Az ingatlanhasználó köteles a gyűjtőedényeket a szállítási napokon közterületen, hozzáférhető helyen, a hulladékgyűjtő járat útvonalában, az úttest szélén, az önkormányzati rendeletben megjelölt időben elhelyezni
úgy, hogy az ürítés vagy ellenőrzés akadályba ne ütközzön. A hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelének lecsukott állapotban kell lennie a környezet veszélyeztetés, szennyezés, károsítás, valamint a hulladék kiszóródás elkerülése érdekében. Továbbá a hulladékot a gyűjtőedényben, úgy kell elhelyezni, hogy az az edény mozgatásakor és ürítésekor ne szóródjon, valamint a gépi ürítést ne akadályozza. A kihelyezett gyűjtőedény nem akadályozhatja a jármű és gyalogos forgalmat és elhelyezése nem járhat baleset vagy károkozás veszélyeinek előidézésével. A gyűjtőedény épségéről és rendeltetésszerű használatáról, tisztántartásáról, valamint annak közvetlen környezetének tisztántartásáról az ingatlanhasználó gondoskodik. A kék színű szelektív gyűjtőedényben kizárólag csomagolási szelektív hulladék, a kommunális gyűjtőedényben kizárólag háztartási vegyes hulladék gyűjthető. A gyűjtőedényben tilos építési törmeléket; hamut; salakot; emberi ürüléket vagy állati tetemet és trágyát; termelési-, veszélyes hulladékot; fémforgácsot; zöldhulladékot, folyékony-, mérgező-, radioaktív-, tűz- és robbanásveszélyes-, fertőző anyagot stb. elhelyezni. Ennek megszegéséből eredő minden felelősség az ingatlanhasználót terheli, szabálysértési eljárást vonhat maga után. A közszolgáltató nem megfelelő hulladéktípus esetén az ürítést megtagadhatja. Ebben az esetben az ingatlanhasználó kötelessége az előírásoknak megfelelő állapot visszaállítása.
4. A KHG Nonprofit Kft. közszolgáltatási területén a kommunális edények vonatkozásában kötelező az edény egyedi azonosítóval (RFID chip) történő jelölése. A megjelölésre a közszolgáltató a jelölőt térítés mentesen az ingatlanhasználó rendelkezésére bocsátja. A közszolgáltatónál vásárolt edények már chip jelöléssel kerülnek értékesítésre. Amennyiben az ingatlanhasználó máshol vásárol edényt, úgy azt 8 napon belül köteles chippelésre bejelenteni az ügyfélszolgálaton. Amennyiben az egyedi jelölő sérült vagy megsemmisült az a közszolgáltatóhoz történő bejelentés után térítésmentesen pótlásra kerül. A közszolgáltató előírása alapján az ingatlanhasználó köteles a hulladékgyűjtő edény azonosítását lehetővé tevő jelöléshez a szolgáltatónak az edény hozzáférését biztosítani.
5. A közszolgáltató a vegyes hulladék gyűjtésére szolgáló edényen kívül elhelyezett hulladékot, illetőleg az edény űrtartalmát meghaladó mennyiségű hulladékot kizárólag cégfelirattal ellátott, a cég által biztosított hulladékgyűjtő zsákban szállítja el. A zsák az alkalmanként keletkező többlethulladék elszállítására, illetve az önkormányzati rendeletekben kijelölt területeken zsákos hulladékszállításra és gyűjtésre szolgál. A zsákban kommunális hulladék helyezhető el. A közszolgáltató által rendszeresített zsákot a közszolgáltató külön térítés ellenében bocsátja az ingatlanhasználó rendelkezésére. A közszolgáltatást a szolgáltató megtagadhatja, ha szemrevételezéssel megállapítható, hogy a gyűjtőedényben vagy a többlethulladékos zsákban elhelyezett kommunális hulladék olyan 3. pontban meghatározott anyagokat tartalmaz, mely nem minősül települési hulladéknak, azzal együtt nem gyűjthető és nem szállítható, a szállító munkások testi épségét, életét, egészségét veszélyezteti, a szállítójármű műszaki berendezéseit megrongálhatja vagy az edény tartalma betömörített, befagyott. Továbbá megtagadhatja a hulladékszállítást, ha a gyűjtőedény állapota nem felel meg a 3. pontban leírtaknak. Amennyiben a szelektív hulladékgyűjtő edényben a hulladék minősége és tartalma nem felel meg az előírtaknak, a közszolgáltató nem köteles elszállítani.
6. Nem tagadhatja meg a közszolgáltatási díj megfizetését az, aki a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelezettségeit nem teljesíti, feltéve, hogy részére a közszolgáltató a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll. Az ingatlanhasználó a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás kötelező igénybevételéért hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat fizet a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvényben, valamint a díj megállapításáért felelős miniszter rendeletében meghatározott feltételek szerint. A közszolgáltatási díjat a Koordináló szerv szedi be és kezeli a közszolgáltatás keretében keletkező kintlévőségeket.
7. A gyűjtőedényben a közszolgáltató hibájából bekövetkezett, bizonyított károkozás esetén a közszolgáltató az okozott kárt az ingatlanhasználó részére megtéríti. A bérelt edényben a bérlő hibájából bekövetkezett károkozásért, esetleges edény pótlásáról a bérlő felel térítési kötelezettséggel. Közszolgáltatással kapcsolatos panasz a közszolgáltató tevékenységével, szolgáltatásával, munkatársai viselkedésével szemben felmerülő minden olyan egyedi bejelentés, amelyben a panaszos a közszolgáltató eljárását kifogásolja és azzal kapcsolatban konkrét, egyértelmű, továbbá bizonyítható igényt fogalmaz meg. Panasznak csak azon bejelentés tekintendő, amely esetén mind a panaszos, a panasszal érintett szolgáltatási cím, mind a panasz tárgya egyértelműen beazonosítható, valamint a panasz időpontjától 30 napnál nem régebbi. A közszolgáltató a panaszkezelés során mind a határidők, mind a válasz formája tekintetében a Fgytv. előírásai alapján jár el.
Nem minősül panasznak, ha az ügyfél a közszolgáltatótól általános tájékoztatást, véleményt, állásfoglalást vagy méltányossági intézkedést igényel, vagy ha az ügyfél kifogásoktól mentes tájékoztatást ad a közszolgáltató számára. Nem minősül panasznak továbbá, ha az ügyfél a közszolgáltató azon lépését, tevékenységét kifogásolja, amely megtételét, végzését a közszolgáltató számára az erre vonatkozó hatályos jogi szabályozás előírja, így attól eltérni nem áll módjában.
8. Adatvédelmi rendelkezések: Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 5.§ (1) bekezdés a) pontja alapján az ingatlanhasználó, illetve a szolgáltatással érintett ingatlan tulajdonosa az „Adategyeztető lap közszolgáltatás igénybevételéhez” megnevezésű nyomtatvány és a jelen tájékoztató aláírásával a nyomtatványon megadott személyes adatok felhasználásához, kezeléséhez kifejezetten hozzájárul. Az ingatlanhasználó, illetve a szolgáltatással érintett ingatlan tulajdonosa tudomásul veszi, hogy a hulladékgyűjtő gépkocsikban elhelyezett kamerák a szolgáltatás biztonsága érdekében videofelvételt készítenek az edények ürítéséről, hogy azt panasz, reklamáció esetén a közszolgáltató kivizsgálhassa. Az ingatlanhasználó, illetve a szolgáltatással érintett ingatlan tulajdonosa az ezzel kapcsolatos adatkezeléshez kifejezetten hozzájárul.
9. A közszolgáltatás körében házhoz menő rendszerben gyűjtött zöld-, és lomhulladék esetében a hatályos jogi szabályozásokat figyelembevéve készített, honlapunkon közzétett tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően járunk el.
ÁSZF konténeres szolgáltatás igénybevétele esetén 2019.
Jogszabályok
Kötelezően alkalmazandó jogszabályok
Szám | Megnevezés | Elérhetőség |
2012. évi CLXXXV. törvény | A hulladékról | 2012. évi CLXXXV. törvény |
309/2014. (XII.01.) Korm. rendelet | A hulladékkal kapcsolatos nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségeről | 309/2014. (XII.01.) Korm. rendelet |
20/2006. (IV.5.) KvVM rendelet | A hulladéklerakással, valamint a hulladéklerakóval kapcsolatos egyes szabályokról és feltételekről | 20/2006. (IV.5.) KvVM rendelet |
385/2014. (XII. 31.) Korm.rendelet | A hulladékgazdálkodási közszilgáltatás végzésének feltételeiről | 385/2014. (XII. 31.) Korm.rendelet |
439/2012. (XII.29.) Korm. rendelet | A hulladékgazdálkodási tevékenységek nyilvántartásba vételéről, valamint hatósági engedélyezéséről | 439/2021. (XII.29.)Korm.rendelet |
318/2013.(VIII.28.) Korm. rendelet | A hulladéklerakási járulék megfizetésének és felhasználásának céljairól | 318/2013.(VIII.28.) Korm. rendelet |
2013. évi CXXV. törvény | A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről | 2013. évi CXXV. törvény |
72/2013. (VIII.27.) VM rendelet | A hulladékjegyzékről | 72/2013. (VIII.27.) VM rendelet |
246/2014 (IX.29.) Korm. rendelet | Az egyes hulladékgazdálkodási létesítmények kialakításának és üzemeltetésének szabályairól | 246/2014 (IX.29.) Korm. rendelet |
23/2003 (XII.29.) KvVM rendelet | A biohulladék kezeléséről és a komposztálás műszaki követelményeiről | 23/2003 (XII.29.) KvVM rendelet |